Przetargi wieloproduktowe: jak zarządzać wieloma wariantami i seriami w jednym projekcie
Od 137 składów ICE 4 DB w trzech wariantach po 510 FLIRT-ów SBB i 160 TGV M SNCF: jak menedżerowie ofert opanowują trzy poziomy przypisywania wymagań, autoryzacje typu ERA i bazy konfiguracji ISO 22163 w przetargach pakietowych.
Wprowadzenie
W marcu 2024 roku Siemens Mobility dostarczył Deutsche Bahn 137. i ostatni ICE 4. Za tą liczbą kryje się szczegół kluczowy dla menedżerów ofert: 137 pociągów obejmuje trzy różne warianty — 37 siedmioczłonowych, 50 dwunastoczłonowych i 50 trzynastoczłonowych składów XXL — łącznie 1 500 wagonów i około 105 000 miejsc. Jedno zamówienie, trzy konfiguracje pojazdu, wartość inwestycji sześć miliardów euro.
Takie zamówienia wieloproduktowe nie są wyjątkiem w europejskim przemyśle kolejowym. UNIFE World Rail Market Study 2024 wycenia globalny segment taboru na 63,3 mld EUR przy całkowitej wartości rynku 201,8 mld EUR. Europa Zachodnia napędza wzrost o 7,3%, przede wszystkim dzięki odnowie flot elektrycznych. Przewoźnicy i zarządcy infrastruktury coraz częściej łączą potrzeby w umowach ramowych obejmujących kilka typów i wariantów pojazdów.
Dla producenta oznacza to, że jedna specyfikacja zawiera wymagania częściowo dotyczące wszystkich oferowanych produktów, częściowo tylko określonych wariantów, a częściowo wymagające odpowiedzi na poziomie przedsiębiorstwa. Artykuł omawia strukturalną złożoność takich przetargów na podstawie rzeczywistych programów zakupowych, ram regulacyjnych i narzędzi, które pozwalają opanować proces.
Zamówienia wieloproduktowe: rynek i praktyka
Przetarg wieloproduktowy (zwany również przetargiem pakietowym lub ramowym) obejmuje zakup kilku różnych typów pojazdów lub serii w ramach jednego postępowania. W produkcji taboru występują dwie typowe konfiguracje:
- Różne typy pojazdów: zarządca infrastruktury nabywa jednocześnie podbijarki, profilarki tłucznia i stabilizatory, czyli trzy zasadniczo różne maszyny o odmiennych specyfikacjach technicznych.
- Warianty jednej serii: przewoźnik zamawia zespoły trakcyjne o różnych długościach, z odmiennymi systemami napędowymi lub dla różnych kategorii linii (linia główna vs. linia drugorzędna).
Rzeczywiste programy zakupowe
Spojrzenie na bieżące i zakończone umowy ramowe:
- DB ICE 4 (Siemens): 137 pociągów w trzech wariantach (7-, 12- i 13-członowy XXL), 6 mld EUR. Największy program zakupowy w historii DB. Każdy wariant ma inną liczbę miejsc, wagonów i konfigurację, lecz tę samą platformę.
- DB ICE 3neo (Siemens): łącznie 90 pociągów dużych prędkości w trzech transzach zamówień (30 + 43 + 17 pociągów) na przestrzeni kilku lat, o łącznej wartości około 3,1 mld EUR.
- ÖBB Mireo (Siemens): umowa ramowa na maksymalnie 540 elektrycznych pociągów regionalnych o wartości ponad 5 mld EUR. Pierwsze zamówienie obejmuje 70 Mireo w trzech wariantach: 11 trzyczłonowych (73 m) i 28 czteroczłonowych (106 m) dla ruchu regionalnego oraz 31 czteroczłonowych dla ruchu dalekobieżnego na trasach alpejskich.
- ÖBB KISS (Stadler): umowa ramowa na maksymalnie 186 pociągów piętrowych o wartości do 3 mld EUR. Ta sama platforma KISS dostarcza zarówno czteroczłonowe regionalne Cityjety, jak i sześcioczłonowe dalekobieżne Railjety.
- Stadler FLIRT: ponad 2 750 zamówionych jednostek w 24 krajach. Rodzina FLIRT obejmuje konfiguracje od 2 do 6 członów oraz warianty elektryczne, dieslowsko-elektryczne i bateryjne.
- SBB FLIRT (Stadler): umowa ramowa na maksymalnie 510 jednostek FLIRT dla SBB, Thurbo i RegionAlps — największe zamówienie taboru w historii kolei szwajcarskiej. Pierwsze zamówienie: 286 pociągów za około 2 mld CHF. Rodzina FLIRT obejmuje konfiguracje od 2 do 6 członów oraz warianty elektryczne, dieslowsko-elektryczne, wodorowe i bateryjne, łącznie ponad 2 750 zamówionych jednostek w 24 krajach.
- SNCF TGV M / Avelia Horizon (Alstom): umowa ramowa na łącznie 160 modułowych pociągów dużych prędkości (115 SNCF + 30 Eurostar + 15 dodatkowych), o łącznej wartości ponad 3,5 mld EUR. „M” oznacza „modulaire”: konfigurowalne rozmieszczenie siedzeń i wnętrza dla każdego wariantu.
- DB Cargo Vectron Dual Mode (Siemens): umowa ramowa na maksymalnie 400 lokomotyw o wartości ponad 1 mld EUR. Platforma Vectron jest dopuszczona w 20 krajach europejskich, z wariantami dla AC, DC, wielosystemowymi (MS) i Dual Mode. Wariant wielosystemowy obsługuje cztery różne systemy zasilania (25 kV AC, 15 kV AC, 3 kV DC, 1,5 kV DC).
Przykłady pokazują, że producenci rozwijają modułowe platformy (ICE 4, Mireo, FLIRT, Vectron, Avelia Horizon) i konfigurują je w licznych wariantach. Zamawiający korzystają ze wspólnego utrzymania, szkoleń i logistyki części zamiennych. Jednak nawet gdy oferowana jest tylko jedna platforma, każdy wariant należy w ofercie traktować jako samodzielny produkt z własną klasyfikacją, dowodami i ekspertami.
Dopuszczenie pojazdów: typy, warianty i wersje
Kto oferuje wiele wariantów pojazdów, szybko styka się z europejskim reżimem dopuszczeń. Agencja Kolejowa Unii Europejskiej (ERA) jest od 2019 r. centralnym organem dopuszczającym pojazdy eksploatowane w kilku państwach członkowskich. Rozporządzenie wykonawcze (UE) 2018/545 definiuje trzy poziomy:
Podstawowa konstrukcja pojazdu z wydanym dopuszczeniem typu. W przetargach wieloproduktowych każdy zasadniczo odmienny produkt ma własny typ pojazdu: podbijarka i stabilizator to dwa różne typy.
Opcja konfiguracji w obrębie typu pojazdu, wymagająca nowego dopuszczenia. Przykład: zespół trakcyjny FLIRT w wykonaniu 4- zamiast 6-członowym. Dodatkowe wagony zmieniają podstawową konstrukcję na tyle istotnie, że potrzebne jest osobne dopuszczenie.
Zmiany podstawowych cech konstrukcyjnych, które nie wymagają nowego dopuszczenia. Przykład: zaktualizowane oprogramowanie lub zmodyfikowane wyposażenie wnętrza w obrębie już dopuszczonego wariantu.
W praktyce każdy wariant typu potrzebuje własnych dowodów zgodności z obowiązującymi Technicznymi Specyfikacjami Interoperacyjności (TSI). ERA dopuściła od 2019 roku ponad 80 000 pojazdów, przy czym 83% zezwoleń dotyczy eksploatacji transgranicznej. W przetargu wieloproduktowym menedżer oferty musi osobno wykazać dla każdego wariantu, które wymagania TSI są spełnione, a które nie.
Częsty błąd: producent traktuje nowy wariant produktu jako zwykłą „wersję” i przenosi dowody dopuszczenia typu bazowego. Jeśli jednak ERA uzna zmianę za wariant typu (np. inny układ napędowy lub dodatkowy moduł wagonu), wymagane jest pełne nowe dopuszczenie. W ofercie należy wyraźnie przedstawić tę różnicę. W przeciwnym razie grożą opóźnienia i wezwania do uzupełnień w postępowaniu.
Struktura produktu według EN 15380
Bez jednolitej struktury produktu każdy przetarg wieloproduktowy tonie w chaosie. Norma europejska EN 15380 (Zastosowania kolejowe: system oznaczeń pojazdów szynowych) definiuje ustandaryzowaną strukturę drzewa produktu w czterech częściach:
- Część 1: ogólne zasady systemu oznaczeń
- Część 2: grupy produktów (np. zespoły trakcyjne, lokomotywy, wagony pasażerskie)
- Część 3: cechy produktu (atrybuty techniczne, takie jak rozstaw toru, prędkość maksymalna, rodzaj napędu)
- Część 4: grupy funkcjonalne (hierarchiczny podział na podsystemy, np. układ jezdny, napęd, hamulec, zasilanie)
W przygotowaniu oferty kluczowa jest zwłaszcza część 4: grupy funkcjonalne dają strukturę, według której wymagania przypisuje się do podsystemów i działów specjalistycznych. Jeśli zamawiający organizuje wymagania zgodnie ze strukturą EN 15380, można wyeksportować częściowe specyfikacje według grupy funkcjonalnej, np. wszystkie wymagania dotyczące wózków dla dostawcy albo wszystkie wymagania hamulcowe dla danego działu.
W przetargach wieloproduktowych różne typy pojazdów często mają te same grupy funkcjonalne EN 15380 (każdy pojazd ma wózek, hamulec i zasilanie), lecz konkretne wymagania i specyfikacje się różnią. Grupa funkcjonalna „napęd” podbijarki z silnikiem Diesla ma inne wymagania niż stabilizatora z napędem hydraulicznym. Struktura EN 15380 uwidacznia te różnice, zamiast ukrywać je w płaskich tabelach.
Trzy poziomy przypisywania wymagań
Wymagania w przetargu wieloproduktowym można podzielić na trzy poziomy. Kto nie przeprowadzi konsekwentnie tego rozróżnienia, tworzy błędne eksporty:
Dotyczą dokładnie jednego produktu. Wydajność podbijania podbijarki nie ma znaczenia dla profilarki tłucznia. Każde wymaganie jest rejestrowane raz i przypisywane do konkretnego produktu.
Zamawiający formułuje wymaganie dla wszystkich produktów (np. „temperatura eksploatacji od -25 °C do +40 °C”), ale każdy produkt może mieć inną odpowiedź. Wymaganie jest powielane dla każdego produktu, a każda kopia ma własną klasyfikację, odpowiedź i odpowiedzialność ekspercką.
Dotyczą oferenta jako organizacji, a nie pojedynczego produktu. Certyfikacja ISO 9001, koncepcja bezpieczeństwa IT, zarządzanie jakością. Odpowiada się na nie raz, niezależnie od liczby produktów.
Dlaczego powielać zamiast łączyć?
Decyzja o powielaniu wspólnych wymagań dla każdego produktu zamiast modelowania ich jako jednego wymagania z wieloma odpowiedziami jest świadomą decyzją projektową wynikającą z praktyki. Przewodnik VDB dotyczący zarządzania wymaganiami opisuje potrzebę jednoznacznego przypisania każdego wymagania do odpowiedzialności i dowodów. Gdy odpowiedzi różnią się między produktami, powielanie jest jedynym sposobem zachowania tej jednoznaczności.
Wymaganie: „Wszystkie pojazdy muszą spełniać normę emisji EU Stage V.”
Podbijarka (Unimat): OK: CERT-2024-007, silnik MTU 8V 1600, certyfikat Stage V.
Profilarka tłucznia (SSP 110): NOK: silnik nadal na Stage IV. Przebudowa na Stage V najwcześniej w III kwartale 2027 r.
Stabilizator (DGS 62N): OK: CERT-2025-001, silnik CAT C7.1, certyfikat Stage V.
Trzy produkty, trzy różne silniki, trzy różne odpowiedzi. Do tego odrębne dokumenty dowodowe, osoby odpowiedzialne i łańcuchy komentarzy. Pojedynczy wiersz wymagania z jednym statusem zgodności nie wystarcza. Ten sam wzorzec powtarza się na platformie Vectron: wymaganie dotyczące zasilania ma inną odpowiedź dla wariantu AC (5 600 kW, 15 kV / 25 kV) niż dla wariantu DC (5 200 kW, 3 kV / 1,5 kV) oraz wariantu wielosystemowego (6 400 kW, wszystkie cztery systemy zasilania).
Typowe przypisanie według kategorii LH
W praktyce przypisanie do właściwego poziomu często podąża za strukturą kategorii LH. Nie wszystkie kategorie są w takim samym stopniu specyficzne dla produktu:
Udział wymagań specyficznych dla produktu w każdej kategorii LH (ocena jakościowa). LH3 i LH4 to głównie wymagania ogólnofirmowe; LH7 jest prawie wyłącznie specyficzne dla produktu.
Rozkład ten bezpośrednio wpływa na liczbę wymagań: w przetargu z 800 wymaganiami i trzema produktami około 5% ogólnofirmowych wymagań LH4 należy obsłużyć raz (około 40 wymagań), podczas gdy około 95% specyficznych dla produktu wymagań LH7 trzeba opracować trzykrotnie (około 2 280 kombinacji produkt–wymaganie tylko w LH7). Łączna liczba efektywnych odpowiedzi szybko wzrasta przez to do 1 500–2 000.
Zgodność z normami dla wielu produktów
Każdy produkt ma własny status certyfikacji. Ta sama norma może być spełniona dla produktu A, a niespełniona dla produktu B.
ISO 22163:2023 (IRIS Rev. 04) w częściach dotyczących projektowania i rozwoju (rozdział 8.3) wymaga pełnej identyfikowalności od wymagań klienta do dowodu projektowego. Jednocześnie rozdział 8.1.4 wymaga ustrukturyzowanego zarządzania konfiguracją z określonymi liniami bazowymi. IRIS Guideline 8 (Configuration & Change Management) precyzuje trzy linie bazowe konfiguracji:
- As Designed: zatwierdzona konstrukcja wszystkich elementów konfiguracji. Musi być udokumentowana osobno dla każdego produktu, ponieważ różne warianty mają odmienne projekty.
- As Built: rzeczywisty stan wykonania. W zamówieniach wieloproduktowych poziomy serii i terminy produkcji rozchodzą się między wariantami.
- As Maintained: stan utrzymania w cyklu życia. Każdy wariant rozwija się niezależnie.
W przypadku wielu produktów oznacza to, że każde wymaganie normatywne należy oddzielnie ocenić i udowodnić dla każdego produktu, a każdą linię bazową konfiguracji prowadzić osobno dla każdego wariantu.
Rozpowszechniony błąd: firma ma certyfikat EN 45545-2 HL2 dla podbijarki i przenosi klasyfikację „OK” na wszystkie produkty. Profilarka tłucznia ma jednak inne materiały i wiązki kablowe. Certyfikat HL2 obowiązuje tylko dla badanego produktu. W postępowaniu może to prowadzić do niższej oceny lub wykluczenia, jeżeli zamawiający sprawdza dowody pojedynczo. Ten sam błąd występuje przy dowodach TSI: deklaracja zgodności TSI dla typu pojazdu A nie obejmuje automatycznie wariantu B, jeśli różnią się cechy istotne dla bezpieczeństwa.
Częściowe specyfikacje według produktu i podsystemu
W przetargach wieloproduktowych musi być możliwy eksport częściowych specyfikacji według produktu i podsystemu. Zamawiający zwykle oczekuje kompletnej specyfikacji technicznej, lecz wewnętrznie konieczne jest przekazywanie specjalistycznym działom i dostawcom wyciągów specyficznych dla podsystemu.
Typowe częściowe specyfikacje w przetargu wieloproduktowym na maszyny torowe:
- Częściowa specyfikacja wózków: wszystkie wymagania dotyczące układu jezdnego dla wszystkich produktów, z odpowiedziami specyficznymi dla produktu
- Częściowa specyfikacja hamulców: wymagania hamulcowe dla każdego produktu (różne osiągi hamowania)
- Częściowa specyfikacja elektryki: zasilanie, oświetlenie, sterowanie dla każdego produktu
- Częściowa specyfikacja hydrauliki: tylko dla produktów z agregatami hydraulicznymi
- Częściowa specyfikacja napędu: silnik, przekładnia, oczyszczanie spalin dla każdego produktu
Połączenie wielu produktów i wielu ekspertów tworzy macierz: dla każdego wymagania musi być jasne, którego produktu dotyczy i którzy 1–5 ekspertów są za nie odpowiedzialni. Przy trzech produktach i średnio dwóch ekspertach na wymaganie, dla 500 wspólnych wymagań powstaje macierz przypisań z 3 000 wpisów. Ręcznie jest to niemal niemożliwe do opanowania.
Obecnie wymagania są rozdzielane do głównej osoby odpowiedzialnej. Należy rozszerzyć to do 3–5 osób odpowiedzialnych.
– Robel Bahnbaumaschinen, wymaganie dla systemu przypisywania wielu ekspertówTypowe wyzwania
1. Excel osiąga swoje granice
W pracy opartej na arkuszach przypisanie produktu często rozwiązuje się dodatkowymi kolumnami: jedną kolumną odpowiedzi na produkt. Przy trzech produktach szerokość wiersza potraja się, przejrzystość spada, a utrzymanie odwołań między kolumnami produktów staje się podatne na błędy. Blog CONTACT Software opisał już w 2014 roku granice tabelarycznego opracowywania wymagań przy rosnącej liczbie danych. Scenariusze wieloproduktowe pogłębiają problem. Konkretnie: plik Excel z 800 wymaganiami i trzema produktami ma ponad 2 400 komórek odpowiedzi, rozłożonych na dziesiątki kolumn, z ręcznym scalaniem przy każdej rewizji.
2. Kontrola spójności ponad granicami produktów
Gdy produkt A klasyfikuje wymaganie jako „OK”, a produkt B to samo wymaganie jako „NOK”, menedżer oferty musi sprawdzić, czy jest to poprawne, czy wynika z błędu. Przy setkach wspólnych wymagań taka kontrola przekrojowa jest ręcznie niemal niewykonalna, zwłaszcza gdy różni eksperci opracowują produkty i wprowadzają odpowiedzi w różnych momentach.
3. Zarządzanie konfiguracją wariantów
ISO 22163:2023 połączyła dotychczasowe rozdziały 8.1.4 (zarządzanie konfiguracją) i 8.1.5 (zarządzanie zmianą) w jeden rozdział 8.1.4 „Configuration management and change control”. Norma wymaga ustanowienia linii bazowych konfiguracji przynajmniej dla „as designed”, „as built” i „as maintained”. W zleceniach wieloproduktowych oznacza to, że każdy wariant ma własną linię bazową konfiguracji, a zmian w jednym wariancie nie wolno bez kontroli przenosić na inne. Nowe wydanie oprogramowania dla podbijarki nie dotyczy automatycznie stabilizatora, nawet jeśli oba bazują na tej samej platformie sterowania.
4. Złożoność eksportu
Zamawiający może oczekiwać różnych formatów: kompletnej specyfikacji z wszystkimi produktami, oddzielnych sekcji specyfikacji dla każdego produktu oraz częściowych specyfikacji dla każdego podsystemu. Każdy eksport musi zastosować prawidłowe filtrowanie: tylko wymagania dla produktu A, tylko kategorię LH7, tylko grupę podsystemu „napęd”. Przy trzech produktach i ośmiu kategoriach LH daje to do 24 kombinacji eksportu, do których dochodzą filtry podsystemów.
Narzędzia i wymiana danych
W praktyce spektrum narzędzi obejmuje rozszerzone struktury Excela oraz systemy oparte na bazach danych:
IBM DOORS Next wykorzystano w Melbourne Metro Tunnel Project (13,4 mld AUD) do koordynacji tysięcy wymagań w czterech pakietach roboczych i między setkami inżynierów. Według Acmena był to jeden z pierwszych projektów kolejowych z centralnym zarządzaniem wymaganiami obejmującym wszystkich wykonawców i dostawców, w tym partycjonowaniem informacji: oddzielnymi przestrzeniami roboczymi dla różnych wykonawców przy równoczesnym widoku integracji dla całego projektu.
Siemens Polarion również oferuje zarządzanie wymaganiami z pełną identyfikowalnością. Dla scenariuszy wieloproduktowych istotne jest rozgałęzianie wielu produktów Polariona: dokumenty specyfikacji można rozgałęziać, aby zarządzać wspólnymi elementami między produktami i jednocześnie śledzić wymagania specyficzne dla produktu. Od 2025 r. Polarion automatycznie wyodrębnia też za pomocą AI wymagania z przychodzących dokumentów przetargowych (PDF, MS Office) i grupuje je. W przypadku dużych wieloproduktowych specyfikacji oszczędza to znacznie pracy ręcznej.
Requirements Interchange Format (ReqIF) został pierwotnie opracowany przez HIS (Hersteller Initiative Software) niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego i jest obecnie standardem OMG, natywnie obsługiwanym przez IBM DOORS i Siemens Polarion. ReqIF umożliwia niezależną od narzędzia wymianę wymagań, w tym przypisań, klasyfikacji i metadanych. W przetargach wieloproduktowych oznacza to, że atrybuty specyficzne dla produktu (wariant, klasyfikacja, odpowiedzialność) są przekazywane jako dane ustrukturyzowane, a nie jako wolny tekst w kolumnie Excela. W praktyce wielu zamawiających nadal korzysta jednak z Excela lub PDF, więc przepływ ReqIF najczęściej rozpoczyna się po stronie producenta.
Jak AI pomaga w przetargach wieloproduktowych
AI może wspierać przetargi wieloproduktowe w kilku miejscach, przy czym stopień automatyzacji silnie zależy od zadania. Platformy takie jak Tendric celowo obsługują ten scenariusz przez zarządzanie wymaganiami według produktu i automatyczną kontrolę spójności:
- Automatyczne rozpoznawanie zakresu: wykrywanie, czy wymaganie jest specyficzne dla produktu, wspólne czy ogólnofirmowe, na podstawie słów kluczowych, odniesień do norm i kategorii LH. Wymagania z jednoznacznymi odniesieniami do norm (np. „EN 45545” lub „Stage V”) można wiarygodnie przypisać do właściwego zakresu; przy niejednoznacznych sformułowaniach trafność spada.
- Klasyfikacja specyficzna dla produktu: porównanie każdego wymagania z odpowiednią kartą danych produktu i specyfikacją producenta, z oddzielną oceną dla każdego produktu. Jakość bezpośrednio zależy od dostępności dokumentów SSOT rozdzielonych według produktu.
- Kontrola spójności: wykrywanie sprzecznych klasyfikacji ponad granicami produktów, np. gdy wspólny parametr interfejsu jest oceniony jako OK dla jednego produktu, a jako NOK dla innego. Daje się to dobrze zautomatyzować, ponieważ jest to ustrukturyzowane porównanie danych.
- Automatyczne generowanie częściowych specyfikacji: filtrowanie i eksport według produktu i podsystemu, z uwzględnieniem właściwych powiązań norm i dokumentów dowodowych.
Jakość klasyfikacji AI bezpośrednio zależy od dostępności dokumentów SSOT specyficznych dla produktu (karta danych produktu, specyfikacja producenta). Jeżeli wszystkie produkty są opisane w tym samym dokumencie zbiorczym, AI gorzej przypisuje parametry specyficzne dla produktu niż w przypadku wyraźnie oddzielonych kart danych dla każdego produktu. Czyste dokumenty SSOT rozdzielone według produktu opłacają się przy każdym kolejnym przetargu — z AI lub bez niej.
Podsumowanie
Przetargi wieloproduktowe są w europejskim przemyśle kolejowym regułą, a nie wyjątkiem. DB nabywa 137 ICE 4 w trzech wariantach i 400 lokomotyw Vectron, ÖBB zamawia do 540 Mireo, SBB 510 FLIRT, a SNCF 160 modułowych TGV M. Branża kupuje w pakietach, umowach ramowych i rodzinach platform. Dla menedżerów ofert mnoży to pracę: więcej wymagań, więcej dowodów normatywnych, więcej ekspertów, więcej eksportów.
Kluczowy jest przejrzysty podział na trzy poziomy przypisywania wymagań: specyficzne dla produktu, wspólne/powielone i ogólnofirmowe. Każde wymaganie musi być jednoznacznie przypisane do produktu (lub poziomu przedsiębiorstwa), z własną klasyfikacją, własnym dowodem i własną odpowiedzialnością ekspercką. Narzędzia takie jak Tendric, które wymuszają tę strukturę zamiast pozostawiać ją użytkownikowi jako opcjonalną dyscyplinę, zmniejszają błędy i umożliwiają skalowalne eksporty częściowych specyfikacji.
Do tego dochodzi strona regulacyjna: dopuszczenie typu ERA z wariantami vs. wersjami, dowody zgodności TSI dla każdego wariantu, linie bazowe konfiguracji ISO 22163 dla każdego produktu. Przetargi wieloproduktowe nie są czystą kwestią organizacyjną, lecz wymagają szczegółowej wiedzy regulacyjnej i narzędzi, które odzwierciedlają ją w codziennej pracy.
- Przetargi wieloproduktowe są standardem: DB (137 ICE 4, 400 Vectron DM), ÖBB (540 Mireo), SBB (510 FLIRT), SNCF (160 TGV M).
- Rozporządzenie UE 2018/545 rozróżnia typ pojazdu, wariant typu (wymaga nowego dopuszczenia) i wersję typu (bez nowego dopuszczenia). Przypisanie określa zakres dowodów TSI w ofercie.
- Wspólne wymagania są powielane dla każdego produktu, a nie modelowane jako jedno wymaganie z wieloma odpowiedziami. Każdy produkt potrzebuje własnej klasyfikacji, dowodów i ekspertów.
- ISO 22163:2023 wymaga linii bazowych konfiguracji (as designed, as built, as maintained) dla każdego wariantu, a nie dla każdej platformy.
- EN 15380 część 4 (grupy funkcjonalne) zapewnia strukturę dla częściowych specyfikacji specyficznych dla podsystemu. Struktura jest porównywalna między typami produktów, lecz treści się różnią.
- Podejścia oparte na arkuszach załamują się przy 4+ produktach. ReqIF, IBM DOORS i Siemens Polarion oferują ustrukturyzowane alternatywy.
- AI może automatyzować rozpoznawanie zakresu i kontrolę spójności między produktami. Warunek: dokumenty SSOT rozdzielone według produktu.
Das tendric-Team entwickelt KI-gestützte Werkzeuge für die Ausschreibungsbearbeitung in der Industrie. Wir schreiben über Best Practices, Branchentrends und die Zukunft des Angebotsmanagements.